Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Deventer – středověké centrum obchodu

Na východě Nizozemí se rozkládá starobylé město Deventer, které se pyšní zachovalým historickým jádrem. Leží na rýnském rameni Ijssel a je z turistického hlediska velmi zajímavé. V roce 1999 byl Deventer sloučen se čtyřmi okolními vesnicemi a tak se počet jeho obyvatel vyšplhal na 90 tisíc.

První písemná zmínka o Deventeru pochází z 6. století, tehdy však nesl latinské jméno Daventria. Ve století třináctém se stal členem spolku německých hanzovních měst, díky čemuž výrazně zbohatnul. Patřil k nejbohatším městům provincie Overijssel a v dobách své největší slávy bylo město dokonce větší než Amsterdam. Ve středověku byl Deventer významným centrem obchodu, přicházeli sem kupci z nejrůznějších koutů Evropy. Lákaly je sem slavné městské trhy, které se zde pravidelně konaly. 


Foto: Deventer

V období středověku vzniklo vnitřní město, v němž jsou dodnes k vidění stavby připomínající slavné období hanzy. Jde například o dům „U Tří sleďů“ (De Drie Haringen), v němž se dnes nachází Muzeum hraček. Deventer byl v minulosti obehnán hradbami, ty však byly nakonec zrušeny a na jejich místě vznikly městské sady. I přesto si staré město dokázalo uchovat nedotčenou středověkou síť ulic a uliček. Staré město není nijak rozlehlé a má tvar oválu. Deventer prošel ve 20. století obsáhlou rekonstrukcí, restaurovány byly stovky památek. Podobně jako jiná nizozemská města, která měla pevnostní charakter, je i Deventer obklopen grachtem v podobě hvězdy. Za tímto městským grachtem se nachází vlakové a autobusové nádraží, k němuž je možné se dostat přes most. 

Při procházce městem můžete obdivovat řadu velmi zachovalých památek. Okolo kostela Bergkerk (Kostel na kopečku), jehož základem je románská bazilika s pozdně románskou věží, se rozkládá velmi zachovalá historická městská čtvrť Bergwartier. Střed Deventeru tvoří náměstí Brink (Náves) lemované několika pozoruhodnými domy. Mezi nimi vyniká budova městské váhy Waag z roku 1528, která dnes slouží jako prostory pro Městské muzeum. Najdete zde také budovu radnice Stadhuis nebo dům, kde sídlila zemská správa Landhuis.


Foto: typický holandský větrný mlýn v Deventeru

Krásná je také stará čtvrť Noordenbergwartier či kostel Broederenkerk. Na náměstí Grote Kerkhof stojí kostel Grote Kerk s románskou kryptou, který ukrývá barokní varhany. Věž kostela je nepřehlédnutelnou dominantou města Deventer. K zajímavým památkám města dále patří například Muntentoren (Mincovní věž), peněžní dům Penninckhuis z 16. století, nebo pivovarský cechovní dům Het Brouwershuis ze století sedmnáctého. Když budete v Deventeru, nenechte si ujít ani procházku po zeleném ostrůvku Vogeleiland nebo po březích řeky Ijssel.

Přívozem pro pěší přes řeku Ijssel se dostanete do parku Het Worppantsoen a Ossenwaard. Na stejné straně řeky stojí i starý větrný mlýn De Bolwerksmolen. Deventer však není jen přehlídkou starých historických budov a staveb pamatujících doby dávno minulé, existují zde i moderní stavby. Před několika lety došlo k velkému stavebnímu boomu ve čtvrti Colmschate a v současnosti dochází k rozvoji nové městské čtvrti De Vijfhoek. Také to není tak dávno, co bylo vystavěno nové sportovně – rekreační středisko De Scheg nebo palác kultury De Leeuwenbrug. Mnozí znají Deventer jako místo pořádání jednoho z největších světových knižních veletrhů. Každoročně se koná vždy první neděli v srpnu. 

- jap -

Předchozí čláky z Nizozemí:
Gouda - symbol Holandska 
Větrem bičovaný Scheveningen 
Kampen 
Zwolle 
Zoologická zahrada Apenheul 

Článek byl zobrazen 5 904 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko