Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Middelburg se může pochlubit řadou památek

Middelburg ležící na poloostrově Walcheren je správním centrem nizozemské provincie Zeeland. Toto půvabné staré město je připomínkou někdejší slávy Východoindické společnosti, která před třemi sty lety využívala zdejší přístav. Přestože byla značná část města zničena během druhé světové války, může se i dnes Middelburg pochlubit řadou památek.

Middelburg byl podle archeologických nálezů založen někdy v první polovině 9. století, tedy za vlády Karla Velikého. Městečko bylo, stejně jako mnoho dalších v té době, obehnáno kruhovými hradbami, které fungovaly jako ochrana před nájezdy Vikingů. O výstavbu značné části Middelburgu se však paradoxně nejvíce zasloužil právě vikinský král Harald, který od císaře Lothara I. získal celý poloostrov Walcheren. V roce 1217 obdržel Middelburg městská práva. Tragické byly pro město roky 1460 a 1492, kdy jej postihly velké a dosti ničivé požáry. Ještě na konci středověku byl Walcheren ostrovem, od pevniny jej totiž odděloval splavný mořský průliv ležící východně od Middelburgu. Právě díky němu se město stalo prosperujícím obchodním střediskem, které bylo po Amsterdamu hned druhým nejvýznamnějším. Do zdejšího přístavu připlouvaly lodě z Anglie i Francie. 

Nejtěžší ránu obdržel Middelburg od Němců dne 17. května roku 1940 při leteckém náletu. Tehdy padly k zemi nejen mnohé památky, ale také četné obytné domy. Připomínkou této smutné události je pomník z leštěné černé žuly, který byl vztyčen před kostelem Nieuwe Kerk na Groenmarktu. Jeho autorem je sochař Sigurdur Gudmunsson. Během náletu byla dosti poničena především radnice z 15. století, která je považována za jednu z nejkrásnějších staveb svého druhu v celém Nizozemsku. Z velké části se tuto památnou a krásnou budovu naštěstí po válce podařilo opravit a tak je dnes chloubou Middelburgu a žádný návštěvník tohoto města by si její prohlídku neměl nechat ujít. Upoutá především svým ozdobným průčelím s množstvím soch.

Před radnicí se rozprostírá náměstí se starým rybím trhem, který v těchto místech existoval již v roce 1559. Kroky řady návštěvníků města směřují také ke starému premonstrátskému opatství Sv. Norberta. Jde o rozlehlý komplex historických budov s křížovou chodbou, kapitulní síní, která dnes funguje jako knihovna, rajskou zahradou, dvěma kostely a zvonicí. Zdejší zvonice tyčící se do výšky 86 metrů se nazývá Lange Jan, tedy Dlouhý Jan. Stejně jako ostatní stavby patřící k opatství, tak i ona byla během druhé světové války poničena a bylo nutné ji obnovit. Právě zvonice se stala jakýmsi symbolem nizozemské péče o památky a kulturní dědictví země. 

Samotné opatství sv. Norberta bylo založeno roku 1100 a premonstráti v něm žili až do roku 1574. Poté je odtud vyhnal Vilém Oranžský. V kostele se nachází mramorová deska, na níž jsou zapsáni všichni premonstrátští opati, kteří zde pobývali od roku 1123. V nejstarší části celého komplexu sídlí Zeeuws Museum – nejvýznamnější historické muzeum nizozemské provincie Zeeland. Jsou v něm vystaveny exponáty dokumentující pohnutou a přitom bohatou historii této části země. Nachází se zde čtyři oddělení: Archeologie, Římané v Zeelandu, Zeelandské kroje a Tapisérie. Rovněž je možné si prohlédnout sály ze 17. a 18. století, které jsou vybaveny dobovým nábytkem. Atraktivní jsou také královské komnaty a sál kuriózních exponátů. Součástí komplexu opatství jsou dva kostely – Koorkerk ze 14. století a Nieuwe Kerk ze století patnáctého. V Koorkerku je pravděpodobně pohřben Vilém II., zakladatel Haagu.

Další významnou památkou Middelburgu je budova městské gardy Sint Jorisdoelen, která byla vystavěna v roce 1582. Také ona byla během německého náletu značně poničena, ale po skončení války byla opravena a získala svou původní podobu. Od nádraží se po mostě dostanete do uliček starého města, ale i k místnímu přístavu. Střed města protíná plavební kanál Kanaal door Walcheren. V blízkosti centra Middelburgu se nachází zábavní park Miniatuur Walcheren, kde bylo od roku 1954 nashromážděno na 600 modelů staveb a dalších pozoruhodností poloostrova Walcheren. Vše je v měřítku 1:20. Kromě těchto detailně propracovaných modelů se zde nachází také různé atrakce pro děti, vláček, skluzavky a podobně. 

- jap - 

Předchozí čláky z Nizozemí
Breda - na soutoku řek Aa a Mark 
Apeldoorn - v srdci zelené krajiny 
Ostrov texel - Přírodní unikát 
Zierikzee - město lidových slavností 
Enkhuizen - malebný přístav 

Článek byl zobrazen 6 546 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko