Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Romantický ostrov Aruba

Jeden z trojice tzv. ABC ostrovů - Aruba, Bonaire, Curaçao – patří k souostroví Nizozemské Antily a leží jen malý kousek od pobřeží Venezuely. Ostrov o délce 30 km a šířce 9 km má ideální klimatické podmínky. Suché tropické klima je velmi přívětivé. Aruba leží v tropickém pásmu, ale stranou od tropických bouří a hurikánů.

Průměrná teplota vzduchu je po celý rok velmi stabilní a pohybuje se kolem 28°C. Arubané hrdě prohlašují, že mají jen jedno roční období – celoroční slunečné léto. Na Arubě se setkáte s dlouhými plážemi s jemným bílým pískem, blankytně modrým mořem, vysokou úrovní služeb, širokou nabídkou výletů, sportovních aktivit i pestrým nočním životem.

Moře je zde neuvěřitelně krásné, na plážích jsou k dispozici skvělé podmínky pro všechny druhy vodních sportů od šlapacích vodních kol, přes vodní skútry až po šnorchlování a potápění. Milovníky potápění nadchnou vraky lodí z druhé světové války, ke kterým se mohou sami vypravit. A jsou místa, kde můžete z písku na plážích vlastnoručně vytáhnout krásné velké mušle. Aruba disponuje díky větru, který tu neustále vane, fantastickými možnostmi  windsurfingu, nejoblíbenějším cílem vyznavačů tohoto druhu vodního sportu je Fisherman´s Hut severně od Palm Beach.

Věhlasná a vyhledávaná jsou místní profesionální golfová hřiště. Ostrov nabízí dvě golfová hřiště (18jamkové profesionální hřiště Tierra del Sol a 9jamkové hřiště Aruba Golf Course), dětské minigolfové hřiště, racquetballové kurty a bowling. K dispozici jsou také půjčovny aut s oblíbenými džípy. Těm, kdo si chtějí svou dovolenou na Arubě skutečně vychutnat se vším všudy, doporučujeme pronájem jachty, kterou lze objevovat pobřeží ostrova a během četných zastávek se potom potápět, koupat či šnorchlovat.

Sportovní nadšenci si také mohou pronajmout vodní lyže nebo parasail. Najdete zde turistické a cyklistické stezky, ale i stezky vhodné pro vyjížďky na koních. Místní ranče organizují polodenní výlety, jejichž trasy vedou po venkovských cestách a podél pobřeží. Seznámíte se s jedinečnou krajinou tvořenou písečnými dunami a pouštními pláněmi s kaktusy. Jedinou tržní plodinou, která se na ostrově pěstuje, je aloe, jejíž výtažky se používají převážně v kosmetice a farmaceutickém průmyslu.

Přestože ostrov je podřízen turistům, pro které jsou vybudována luxusní letoviska, na severu ostrova a ve vnitrozemí se najdou místa dosud nedotčená civilizací s nádhernými přírodními scenériemi, členitými horami, kde se pasou stáda divokých koz. Hlavními zástupci vegetace jsou různé druhy kaktusů, rostoucí mezi zajímavými kamenitými formacemi, a hlavně stromy Watapana, zvané také Divi-Divi, které pravidelné větry vanoucí z východu na západ učesaly tak, že jsou skvělým kompasem ukazujícím směr k západnímu pobřeží.

Aruba se může pochlubit skutečně nejkrásnějšími plážemi na Nizozemských Antilách a v této části Karibiku vůbec. Na těch nejlepších plážích jsou také největší hotelové resorty – leží na severozápad od hlavního města Oranjestadu a patří mezi ně Druif Beach, Palm Beach a Eagle Beach. Noční život se soustřeďuje do místních kasin, kde si můžete nejen zahrát, ale i shlédnout živé představení.

Na závětrné straně ostrova podél útesů najdou svá oblíbená místa potápěči, viditelnost je až do hloubky 30 m a lze se kochat bohatým podmořským životem, i když podél  sousedních ostrovů Bonaire a Curaçao jsou tyto možnosti ještě lepší. Oblíbeným cílem potápěčů jsou vraky německého letounu a tankeru, obojí na pobřeží Malmok.

Oranjestad je barevné hlavní městečko ostrova plné butiků, barů a budov postavených v tzv. holandském koloniálním slohu. Návštěvníci zde můžou navštívit zdejší muzea - archeologické (historie Arawaků), numismatické (mince moderní i historické) a Museo Arubano umístěné v opravené pevnosti Fort Zoutman.

Dalším místem, které určitě nepřehlédnete je vulkanický kužel Hooiberg (kupka sena) - je ho opravdu vidět z téměř každého místa na ostrově. Na jeho vrchol jsou vytesány schody a z vrcholku je nádherný pohled na celý ostrov. Severně od Hooibergu se nachází Casibari - oblast obrovských kaktusů a bizarních zvětralých dioritových balvanů.

Určitě navštivte Arikok National Park. Najdete zde různé historické zajímavosti - indiánskými petroglyfy počínaje, bývalou holandskou plantáží a opuštěným zlatým dolem konče. Parku také patří nejvyšší hora ostrova - Mount Jamanota a jeskyně Guadirikiri Caves.

Historicky byla Aruba součástí Holandských Antil, federace 6 ostrovů, zahrnujících ještě Bonaire, Curacao, St. Maarten, St. Eustatius a Saba, které tvořily karibskou část Nizozemského království. Od roku 1986 má Aruba zvláštní status v rámci království, které dnes tvoří Holandsko, Holandské Antily a právě Aruba a kromě oblastí obrany a zahraničních věcí si své záležitosti spravuje zcela samostatně.

Obyvatelstvo ostrova se skládá z potomků Afričanů, Evropanů a Asiatů. Úředním jazykem je holandština, ale rozšířen je španělský kreolský jazyk „papiamento“, který se vyvinul z portugalštiny, španělštiny, holandštiny s africkými, anglickými a francouzskými vlivy.

Autor: Alexandra Rohanová

Článek byl zobrazen 4 849 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko