Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Amsterdam - holandské Benátky

K italským Benátkám bývá často přirovnáváno hlavní město Nizozemska, které je protkáno řadou kanálů, jež vytvořili lidé na řece Amstel. Kosmopolitní Amsterdam ležící pod úrovní mořské hladiny je se svými unikátními památkami v současné době jedním z nejpřitažlivějších turistických cílů Evropy.

Město bylo vystavěno na úplné rovině a voda ho rozděluje na 90 ostrovů, 160 grachtů, říčních ramen a kanálů, přes které se klene asi 1400 mostů, můstků a lávek. Jednotlivé grachty, které zde byly budovány od počátku 17. století, jsou lemovány krásnými historickými domy a alejemi stromů. Jejich celková délka činí cca 80 km a projížďka po nich patří neodmyslitelně mezi hlavní turistické atrakce města. Amsterdam je také městem, které se proslavilo galeriemi s obrazy mistrů, paláci na kanálech i svou typickou architekturou, jež je velmi decentní a jemná. Kromě památek však návštěvníky láká i zdejší rušný život, který je doplněn pohodovou a bezstarostnou atmosférou.

Amsterdam

Historie města sahá až do 12. století, kdy bylo založeno jen jako malý přístav v oblasti podmáčené a nevlídné krajiny. Ve středověku byly na obou březích řeky Amstel vystavěny ochranné hráze, které měly bránit před povodněmi. Těmto hrázím se říkalo „Damy“ a právě odtud pochází název města Amstel Dam – později Amsterdam. V roce 1275 pak byla vydána listina, která osvobozovala od placení cla všechny obyvatele žijící v okolí „jezu Amstel“. Teprve až dostalo toto přístavní město městská práva, začalo se pomalu rozrůstat. Největšího rozkvětu dosáhlo v 16. století, kdy se stalo centrem mořeplavby a obchodu, téměř s celým tehdejším světem.

Amsterdam

Také 17. století bylo pro Amsterodam ve znamení obrovského rozvoje, kdy se proměnil ve světovou obchodní i finanční velmoc a oplýval tak velkým bohatstvím. V té době došlo také k velkému rozkvětu v oblasti architektury, umění, zejména pak malířství. Toto období je často označováno jako „Zlatá éra“ Amsterdamu. Na konci 19. století zasáhla Amsterdam Průmyslová revoluce, postaven byl Amsterdamsko – rýnský kanál a rozšířen Severomořský průplav.

Amsterdam

V Amsterdamu dnes existuje spousta míst, která byste při jeho návštěvě rozhodně neměli vynechat. Krásná je procházka centrem města kolem náměstí Dam s květinovým trhem, které je obklopeno honosnými správními budovami, jako je například Královský palác pocházející z poloviny 17. století. Na jeho stavbě mají zásluhu nejznámější nizozemští architekti, sochaři a malíři. Jeho interiéry jsou velkoryse zdobené mramorem a alegorickými obrazy Rembrandtových žáků. Návštěvníci si mohou prohlédnout empírový nábytek z doby, kdy zde pobýval Ludvík Bonaparte, první nizozemský král. I dnes palác slouží jako oficiální sídlo nizozemského krále. Kromě paláce stojí na náměstí také Nový kostel (Nieuwe Kerk), ve kterém jsou korunováni nizozemští králové a královny. Naproti Královskému paláci stojí ještě Národní památník, jenž byl postaven po druhé světové válce, aby uctil její četné oběti.

Amsterdam

Begijnhof, neboli Dvůr bekyní je dvůr ukrytý na okraji pěší zóny, kde se v minulosti nacházel ženský klášter. I dnes zde najdeme asi čtyřicet domků přiléhajících ke dvoru, které připomínají život v minulých stoletích a slouží jako útulek pro neprovdané katoličky. Tyto ženy – bekyně, byly příslušnicemi náboženského spolku, který vznikl ve 12. století a jednu doby byly dokonce prohlašovány za sektu a upalovány. Celý komplex domů a zeleně vznikal od poloviny 14. století a je nádhernou ukázkou nizozemské architektury.

Amsterdam

Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu Rijksmusea, které je největším a nejnavštěvovanějším muzeem v Nizozemí. Muzeum uchovává obrazy slavných nizozemských mistrů, ale nejslavnějším exponátem je bezesporu Rembrandtova Noční hlídka. Sbírku začal shromažďovat Ludvík Napoleon v roce 1808. Dále je v muzeu umístěno asijské umění nizozemské koloniální éry, středověké plastiky, práce zlatotepců nebo delftský porcelán. Každý rok shlédne tuto unikátní sbírku přes milion návštěvníků z celého světa.

Na Museumplein se nalézá muzeum jednoho z nejslavnějších nizozemských umělců – Vincenta van Gogha. Prohlédnout si v něm můžete přes dvě stě maleb, pět set kreseb, akvarely i japonské dřevoryty. Vystaveny jsou zde i jeho neslavnější díla - Slunečnice, Cypřiše, Pokoj v Arles, portréty Dr. Gacheta, otce Tanguye nebo autoportréty. Z dalších neméně zajímavých muzeí, která dnes v Amsterdamu najdete, můžeme jmenovat například Námořní muzeum, Amsterdamské historické muzeum, Městské muzeum moderního umění, Muzeum Madame Tussaud´s, Muzeum sexu a erotiky Venustempel nebo Muzeum hašiše a marihuany. Poslední ze jmenovaných muzeí přitahuje především zahraniční návštěvníky, které překvapuje zdejší otevřenost k problematice lehkých drog. Toto muzeum prezentuje historii používání produktů z konopí a jeho součástí je i obchod, kde se dá sehnat vše potřebné k vlastnímu pěstování.

Amsterdam

Navštívit můžete i některou ze zdejších brusíren diamantů, tato činnost má v Nizozemí dlouholetou tradici. Obchod s diamanty se sem rozšířil z dnešní Belgie a byl doménou španělských Židů. Od 17. století zde tak začaly vznikat dílny, kde se diamanty jen brousily. Nejproslulejší je firma Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij, která pro britskou královskou rodinu vybrousila kameny z největších nalezených diamantů na světě.

Součástí Amsterdamského historického muzea je i Muzeum Willet – Holthuysen. V jeho okolí najdeme překrásné měšťanské domy a měšťanský palác z konce 18. století. Velké pozdvižení mezi turisty vždycky vyvolá i „Nejužší“ dům ve městě, který má fasádu širokou sotva několik metrů. Najdeme ho nedaleko Hlavního nádraží na grachtu Singel v sevření měšťanských domů.

V roce 1903 byla v hlavním městě vystavěna rozsáhlá budova plodinové burzy, která je považována za jeden z nejvýznamnějších prvků ve vývoji nizozemské architektury. Budovu postavil architekt Hendrik Petrus Berlage a dnes zde sídlí Beurs van Berlage Museum prezentující výstavy s různou tematikou.

Amsterdam

Mezi Náměstím Dam a Nieuwmarkt se rozkládá proslulá čtvrť červených luceren, která se stala centrem prostituce a drog. V oknech a výlohách jsou zde ve dne i v noci k mání prodejné dívky. Je zde také množství nejrůznějších sexshopů a pestrou nabídkou zboží. Uličky lásky se staly vyhledávanou turistickou atrakcí a díky přítomnosti policie jsou i poměrně bezpečné.  Mnoho mladých lidí se setměním směřuje dále na náměstí Leidseplein, které je jakýmsi centrem nočního života v Amsterdamu. Přiléhají k němu restaurace, bary, coffeeshopy, kde je povolen podej a konzumace lehkých drog, divadla, kina a nachází se zde také dva největší hudební kluby v Amsterdamu – Melkweg a Paradiso.

V případě, že již budete mít dost prohlížení památek, můžete navštívit místní zoologickou či botanickou zahradu. Vedle hlavního nádraží vás jistě upoutá moderní budova NEMO, která se stala střediskem vědy a techniky. Amsterdam je jedinečným městem, kde je možné se setkat s většinou světových národností, kultur a tradic. Na zdejších tržištích budete zaplaveni nabídkou zboží z celého světa a potravinami, které jste nikdy v životě neviděli. Na jídlo lákají tibetské, čínské, javánské, španělské či dokonce asyrské restaurace a vy nebudete vědět, co si vybrat. Amsterdam je prostě multikulturní metropolí, kde navíc žijí velmi příjemní a pohostinní obyvatelé.

- jap -

Článek byl zobrazen 44 228 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko