Nizozemsko - základní informace
Oficiální název: Nizozemské království
Hlavní město: Amsterdam
Počet obyvatel: 16 150 511
Rozloha: 41 526 km²
Měna: 1 euro (EUR) =100 centů
Úřední jazyk: nizozemština
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Nizozemska?
Jak cestovat po Nizozemsku?
Jak cestovat po Amsterodamu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Nizozemsku
Nakupování v Nizozemsku
Turistické cíle
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Nizozemska?
Podnebí v Nizozemsku je mírné, ale vlhčí než v České republice. Deště jsou v Nizozemí časté a rovnoměrně rozdělené v průběhu celého roku. Nejsou zde ani tak velké teplotní výkyvy jako u nás, sníh je zde výjimkou a léta také nebývají moc teplá. Průměrná teplota v lednu se pohybuje kolem 1,9 °C a v červenci kolem 17,2 °C. Často se zde objevují mlhy a vane silný vítr, bezvětří je v Nizozemsku průměrně jen 6 dní v roce. Nejsušším ročním obdobím je jaro, kdy je tedy asi nejvhodnější doba pro návštěvu.
Pasy, víza, doklady
Občan České republiky potřebuje pro cestu do Nizozemska pouze platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti. Stejně jako ostatní občané Evropské unie, máme právo se po zemi neomezeně pohybovat. Pokud se však chcete v Nizozemsku zdržet déle než 4 měsíce, musíte se jako cizinec zaregistrovat na místním úřadě. Do země je zakázáno dovážet zbraně, drogy a nekonzervované masné výrobky.
Zdravotnictví
Při cestě do Nizozemska potřebujete mít u sebe platný evropský průkaz zdravotního pojištěnce. Lékařské ošetření je v zemi velmi drahé a proto je nutné mít dobré pojištění. S Nizozemskem totiž nebyla uzavřena dohoda o bezplatném ošetření a léčení, proto se zde vše platí v hotovosti. Pokud máte v úmyslu strávit v Nizozemí delší dobu, musíte si před odjezdem vyřídit u své zdravotní pojišťovny formulář, se kterým se poté zaregistrujete u tamní zdravotní pojišťovny. Také se musíte registrovat u příslušného domácího lékaře v okolí vašeho pobytu.
Peníze
Dovoz i vývoz cizí měny není v Nizozemsku nijak omezen. Oficiální měnou je euro. Mějte u sebe cestovní šeky a kreditní karty, které vám umožní vybírat hotovost z bankomatů. Cestovní šeky se dají vyměnit v bankách nebo směnárnách. Platební karty přijímají v naprosté většině obchodů.
Domácí mazlíčci
Pokud chcete do Nizozemska cestovat se svým zvířecím miláčkem, je nutné, aby měl vlastní pas, byl očkovaný proti vzteklině a byl identifikován mikročipem nebo tetováním.
Poloha a přírodní poměry
Nizozemsko je rovinatá země, do které se zařezávají říční ramena a vodní plochy a bývá často ohrožována povodněmi. Jelikož je téměř polovina země pod hladinou moře, jsou všude vybudovány odvodňovací kanály, které odčerpávají vodu. Kdyby tato čerpadla přestala fungovat, ocitla by se polovina Nizozemska do 24 hodin pod vodou. Nizozemskem protékají také tři důležité evropské řeky ústící do Severního moře: Rýn, Šelda a Mása. Severní pobřeží země je lemováno Západofrískými ostrovy. Nizozemské pobřeží bývá chráněno širokými pásmy písečných přesypů. V místech, kde tato přirozená ochrana chybí, bylo nutné vystavět umělé hráze. Vybudování veškerých hrází bylo dokončeno teprve v roce 1999. Nizozemsko hraničí s Belgií a Německem. Na východě a na jihu země najdeme pahorkatiny s údolími a na jihozápadě se rozprostírají lesnaté plošiny s nejvyšším vrcholem země – 321 metrů vysokým Vaalserbergem. K Nizozemí patří také nizozemská zámořská území, jako je ostrov Aruba v Malých Antilách a Nizozemské Antily tvořené ostrovy Curacao, Bonaire, Saba, Saint Eustasius a jižní část ostrova Sint Maarten.
Jak cestovat do Nizozemska?
Letecká doprava
Do Nizozemí se letecky dostaneme pravidelnými linkami z Prahy do Amsterodamu, které přepravují cestující několikrát denně. Letecké spojení zajišťuje společnost ČSA a Holandská královská letecká společnost KLM. Letadla přistávají v Amsterodamu na letišti Schiphol, které je asi 15 kilometrů od centra. Toto letiště však patří mezi nejdražší na světě, proto počítejte také s vysokými letištními poplatky, které většinou nebývají v ceně letenky.
Železniční doprava
Mezi Českou republikou a Nizozemskem prozatím není zavedeno přímé vlakové spojení. Pokud přesto chcete do země cestovat vlakem, musíte v Německém Berlíně či Frankfurtu nad Mohanem nejméně jednou přestupovat. Takovéto jízdné je však drahé a nevyplatí se, jen za cestu tam můžete dát kolem 4 600 Kč. Samozřejmě i zde lze využít množství nejrůznějších slev. Cesta vlakem trvá necelých 12 hodin.
Autobusová doprava
Cestování autobusem do Nizozemska má řadu výhod. Spojení mezi českou republikou a Nizozemskem zajišťuje společnost Eurolines, jejíž linky jezdí do více než 500 evropských měst. V České republice je přeprava zajišťována společností Bohemia Euroexpress International, First transport Lines a.s. Prostějov a ČAD Blansko a.s. Odjezdy jsou většinou z Prahy, Brna nebo Ostravy. Cesta z Prahy do nizozemského hlavního města trvá přibližně 16 hodin. Cestování těmito autobusy je pohodlné, bezpečné a poměrně levné. Cena je výrazně nižší než železniční. Zpáteční jízdenka vás vyjde kolem 4 000 Kč. Je zde také možné využít řady slev.
Automobilová doprava
Nejčastěji využívaná trasa při cestě do Amsterdamu je přes Plzeň, Rozvadov, Norimberk, Würzburg, Frankfurt nad Mohanem, Kolín nad Rýnem a Arnhem. Vzdálenost od hraničního přechodu v Rozvadově je 790 km. V Nizozemsku je hustá dopravní síť s kvalitními silnicemi. Před vycestováním do Nizozemska je dobré si zkontrolovat, zda máte automobil v dobrém technickém stavu. Řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz.
Jak cestovat po Nizozemsku?
Autem
Mezinárodní dálnice jsou v zemi označeny písmenem E, národní dálnice písmenem A a ostatní silnice mají žlutý štítek s písmenem N. V Nizozemsku je poměrně komplikovaná komunikační síť a řidiči zde musí být velmi pozorní a mít dobrou orientaci. Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 120 km/h, na hlavní silnici 100 km/h, na vedlejších je to 80 km/h a v obcích nesmíte překročit rychlost 50 km/h. Pokud tyto limity překročíte, čekají vás tvrdé finanční tresty. Pravidla silničního provozu jsou jinak stejná jako u nás. Pokud zde chcete řídit osobní automobil, musíte vlastnit řidičský průkaz a zelenou kartu s potvrzením o zaplacení zákonného pojištění z provozu vozidla. Do velkých měst se doporučuje nevjíždět a zaparkovat někde na předměstí. V centrech měst je parkování velmi obtížné a bývá také dost drahé. Pokud si chcete auto pronajmout, můžete navštívit jednu z autopůjčoven na letišti Schiphol. Na výběr je z několika společností: Avis, Budget Rent-A-Car, Europcar Autoverhuur B.V., Hertz Automobielen Nederland a mnoho dalších.
Autobusem
Autobusová doprava je v Nizozemsku zajišťována společností Connexxion, která jezdí mezi městy i po jednotlivých městech. Autobusy, které zdolávají větší vzdálenosti jsou označeny nápisem Interliner. Autobusy jsou v Nizozemsku spolehlivé, pohodlné a dostaneme se s nimi téměř všude. Podrobnější informace o autobusovém spojení můžete najít na www.connexxion.nl.
Vlakem
Pokud budete po Nizozemsku cestovat vlakem, můžete očekávat komfort, pohodlí a spolehlivost. Vlaky zde jezdí velmi často, někdy dokonce v takových intervalech jako tramvaje. Jezdí zde zastávkové vlaky zvané Stoptrein, rychlíky, vlaky Intercity, Eurocity i vysokorychlostní vlaky Thalys. Cestování vlakem po Nizozemsku je však velmi drahé a doporučuje se využít některé ze slev. Výhodná je například jízdenka Eurodomino s platností jeden měsíc. Jízdenky kupované jednotlivě jsou velmi drahé. Jízdenky můžete nakoupit na každém nádraží v automatu nebo u pokladny s obsluhou.
Trajektem/lodí
Vodní toky v Nizozemsku představují obrovskou výhodu pro dopravu. Země má také důležité přepravní prostory v Evropě, například Rotterdam je největším přístavem na světě. Dalšími významnými přístavy jsou Vlissingen a Hook.
Jak cestovat po Amsterodamu?
Autobusem
Autobusy bývají využívány zejména v nočních hodinách, kdy jejich noční linky nahrazují tramvaje. Přes den jezdí hlavně do okrajových částí města.
Tramvají
Tramvaje v Amsterdamu jsou pohodlné a ideální pro přepravu po centru. Jízdenku zakoupíte přímo v tramvaji, v automatu, na poště či v trafice. Při cestování po městě je výhodné si pořídit tzv. strippenkaart, které můžete využít také na metro i autobusy. Pokud v městské hromadné dopravě nemáte řádně označenou jízdenku, může vás čekat vysoká pokuta.
Taxi
Po hlavním městě jezdí množství aut označených jako taxi, které je však třeba si dopředu objednat. Zastavit si auto na ulici není zvykem a asi by se vám to ani nepodařilo.
Metrem
Amsterdamské metro je rychlé, pohodlné a bez problémů se s ním během chvilky dopravíte na opačný konec města. Také zde platí jízdenka strippenkaart. Metro místní nazývají sneltrain a jeho trasy místy vedou také nad zemí jako tramvaje.
Na kole
Nejčastějším a nejoblíbenějším dopravním prostředkem v Amsterdamu je kolo. Návštěvníci si je zde mohou pronajmout za přibližně 8 euro na den. Dost často se však kola stávají cílem zlodějů, proto je dobré si je hlídat a půjčovna vám k němu dá také dva masivní zámky. Pro kola jsou ve městě vyhrazeny zvláštní stezky. Na kole je třeba mít světlo a nesmí se jezdit v pěších zónách.
Stravování
Nizozemská kuchyně
Nizozemská kuchyně není ve světě příliš oblíbená ani vyhledávaná. Dokonce ani místní obyvatelé se sní nijak výrazně nechlubí. Přesto i zde najdeme vyhlášené speciality, tradiční kuchyně je vydatná a jednoduchá. Typickými nizozemskými jídly jsou například boerenkool met rookworst (bramborová polévka, zelené zelí nebo kapusta a uzený salám), bruine bonen met spek (hnědé fazole se špekem), sleď, uzený úhoř, pannekoek (omeleta) a jako chuťovka bitterballen (malé masové krokety).Holanďané jsou však také mistry ve výrobě skvělých sýrů a pěstování té nejlepší zeleniny. Sýry se přidávají do polévek, salátů, připravují se smažené v kombinaci se šunkou nebo ananasem. Jí se zde také hodně ryb na různé způsoby, oblíbenými masy jsou steaky a zvěřina. Obvyklou přílohou je rýže, zelenina či brambory. Přes den je hlavním jídlem večeře, která má většinou tři chody,
Nizozemské restaurace
Pokud navštívíte Nizozemsko, budete překvapeni kolik je zde čínských a indonéských restaurací. Jsou tak běžné, že už se staly součástí nizozemské kuchyně. V hlavním městě najdeme restaurace s kuchyněmi snad z celého světa. Obsluha v restauracích je zahrnuta v ceně, ale přesto je zvykem nechávat spropitné. Ve zdejších restauracích bývá oproti České republice poměrně drahé pití. V posledních letech se zde rozšířily také americké restaurace rychlého občerstvení.
Nizozemské nápoje
Oblíbeným nizozemským nápojem je jejich výborné pivo, které vyrábějí ve velkém množství. Známými pivovary jsou Heineken a Amstel. Běžná míra pro servírování piva je třetinka. Mezi nejznámější alkoholické nápoje patří "Geneva" a "Advocaat". Vína jsou zde poměrně drahá.
Ubytování
Největším problémem pokud chcete odcestovat do Nizozemska bude pravděpodobně zajištění ubytování. Velká města se pravidelně potýkají s nedostatkem volných lůžek a to má samozřejmě za následek vyšplhání cen za lůžko do astronomických výšek. I ve zdejších tzv. horších hotelech zaplatíte za lůžko téměř 3x tolik než jste zvyklí z České republiky. Pro tento případ je lepší si zajistit ubytování přes některou českou cestovní kancelář, která nám může být prospěšná. Někdy až o polovinu levnější bývají vesnické penziony, které poskytují téměř stejný komfort jako luxusní drahé hotely ve velkých městech. Nejlevněji se můžete ubytovat v bungalovech, v kempech, hostelech či mládežnických ubytovnách. I zde je však cena ubytování vyšší než na jaké jsme zvyklí v České republice. Během léta bývají veškeré ubytovací kapacity obsazena, proto je nutné si zajistit rezervaci, která se ale v mnoha případech platí. Kempování mimo místa k tomu vyhrazená je v Nizozemsku přísně zakázáno. Po zemi je rozeseto také několik rekreačních středisek rozdílných velikostí. Ty největší střediska mají k dispozici až kolem několika set bungalovů. Výhodným způsobem ubytování pro návštěvníky z České republiky může být ubytování v zařízeních typu Bed&Breakfast. Jsou to jednoduše zařízené pokoje situované většinou na předměstích. I zde je nutná včasná rezervace. Zajímavým zpestřením návštěvy Nizozemska může být zapůjčení obytné motorové lodě. Tento způsob ubytování je však umožněn jen majetnějším osobám, jelikož takový pronájem stojí na týden asi 900 euro i více.
Bezpečnost v Nizozemsku
Nizozemsko je poměrně bezpečnou evropskou zemí. Riziko okradení či přepadení se zvyšuje hlavně tam, kde je velká koncentrace turistů, kteří si nedávají pozor na své cennosti a peněženky. Jsou však i místa, kde se nedoporučuje turistům procházet ani ve dne. Takovým místem jsou například některé ulice Rotterdamu. Časté jsou také krádeže kol, proto je třeba je bedlivě hlídat a vždy uzamknout. Ke krádežím svádějí místní zlodějíčky také ponechané tašky a další věci na zadním sedadle auta. Takže vykradená auta zde také nejsou ničím výjimečným. Doporučuje se pořídit si kopie cestovních dokladů a nenosit u sebe velký obnos peněz.
Nakupování v Nizozemsku
V pátek a v sobotu se nedoporučuje navštěvovat nizozemské supermarkety, protože místní obyvatelé tyto dva dny považují za hlavní nakupovací dny. Všude je velmi přelidněno a pokud nejste zdejší, může to pro vás být nepříjemné. V centru Amsterdamu jsou obchody otevřené i během neděle a trhy zase každý všední den. Nejrušnější nákupní tepnou v Amsterdamu je ulice Damrak. Oblíbenými suvenýry jsou klasické dřeváky, modrá glazurovaná delfská keramika a vyhlášené sýry. Mezi často nakupované suvenýry patří také květinové cibulky.
Amsterdam
Hlavní město Nizozemska se rozkládá na řece Amstel a stalo se jednou z nejnavštěvovanějších metropolí na světě. Je to kosmopolitní město proslavené galeriemi s obrazy mistrů, paláci na kanálech i svou typickou architekturou. Jelikož je město postaveno na rovině a protéká jím řada kanálů, bývá často přirovnáváno k italským Benátkám. Jsou pro něj typické ostrůvky, grachty a říční ramena, které přetíná množství můstků a lávek. V Amsterdamu najdeme množství architektonických památek, ale přitažlivý je také svým rušným životem velkoměsta. Krásná je procházka centrem města kolem náměstí Dam s květinovým trhem, Beginjhofem a náměstím Rembrandtplein. Pokud se zajímáte o výtvarné umění, tak určitě nevynechejte návštěvu Rijksmuzea s obrazy slavných nizozemských mistrů. Zajímavé jsou také kostely Oude a Nieuwe Kerk (Starý a Nový kostel) a čtvrť červených luceren. Žádný návštěvník Amsterdamu by neměl vynechat plavbu na výletní lodi po zdejších grachtech a návštěvu van Goghova muzea. Navštívit můžete také některou ze zdejších brusíren diamantů. V 17. století byl ve městě jako amsterdamská radnice vystaven Královský palác.na jeho stavbě mají zásluhu nejznámější nizozemští architekti, sochaři a malíři. Dnes palác slouží jako oficiální sídlo nizozemského krále. Součástí Amsterdamského historického muzea je i Muzeum Willet – Holthuysen. V jeho okolí najdeme překrásné měšťanské domy a měšťanský palác z konce 18. století. V centru Amsterdamu je ukrytý dvůr Begijnhof s desítkami domů, které slouží jako útulek pro nevdané katolické ženy. Tento komplex začal vznikat již ve 14. století a je překrásnou ukázkou nizozemské architektury. V případě, že již budete mít dost prohlížení památek, můžete navštívit místní zoologickou či botanickou zahradu. Vedle hlavního nádraží vás jistě upoutá moderní budova NEMO, která se stala střediskem vědy a techniky. Mladými turisty jsou v Amsterdamu vyhledávány především oblíbené Koffieshopy, kde je povolen podej a konzumace lehkých drog.
Den Haag
Den Haag je třetím největším městem v Nizozemsku a také sídlem vlády, parlamentu a královny. Pro město jsou typické především budovy různých velvyslanectví a úřadů. V Haagu má sídlo také Mezinárodní soudní dvůr, který najdeme v novogotické budově Vredespaleis. V poslední době vyrostly v centru města obrovské správní a obchodní betonové budovy. Také vlakové a autobusové nádraží bylo zastavěno moderními mrakodrapy. Turisté, kteří navštíví Den Haag se nejdříve vypraví podívat na sídlo nizozemské vlády a parlamentu – Binnenhof. V tomto komplexu najdeme gotický Rytířský sál z roku 1250. Další významnou stavbou v Haagu je Stará radnice z roku 1565 s úzkou věží a s cennými obrazy. Velkou turistickou atrakcí se stalo miniaturní městečko Madurodam, jehož součástí jsou miniaturní domky, lidé, letadla a další a další zajímavé figurky. K Haagu patří také bývalá rybářská vesnice Scheveningen. Dnes jsou zde lázně s nádhernou písečnou pláží, dlouhé molo a akvárium, ve kterém žijí různé druhy mořských živočichů. Je zde také kasino a rybářské muzeum. Hlavní budovou lázní je Kurhaus stojící přímo na pláži. Druhou největší obrazárnou v zemi je haagský Mauritshuis. V paláci bývalého guvernéra nizozemské Brazílie Mauritse je umístěna kolekce obrazů od slavných malířů, jako je například Rembrandt či Vermeer. Ve městě stojí za vidění také klasicistní palác Noordeine z poloviny 17. století., palác Huis ten Bosch se sídlem královny, Stará radnice na náměstí Groenmarkt nebo kostel Grote Kerk.
Rotterdam
V Rotterdamu nenajdeme žádné historicky cenné památky ani architektonické skvosty, jelikož bylo během druhé světové války bombardováním srovnáno se zemí a na jeho místě bylo vystavěno úplně nové a moderní centrum. Dnes je jedním z největších přístavů na světě a vyrostly zde moderní výškové budovy po vzoru Ameriky. Dominantou měst je nápadná dvojitá věž, ve které sídlí pojišťovna Nationale Nederlanden zvaná Delftse Poort. Jelikož se město dokázalo po válce tak rychle obnovit a jakoby vstalo z popela, představuje dnes symbol ekonomického úspěchu celé země. Dnes je také kulturním, obchodním, hospodářským a sociálním centrem celé oblasti. Na každém rohu města nás obklopuje moderní architektura s betonovými budovami a prosklenými fasádami. Významnou historickou památkou je kostel sv. Vavřince, jelikož jde o nejstarší dochovanou stavbu ve městě. Zajímavou architektonickou stavbou je obytná osmistěnná budova Het Potlood nebo stanice tramvají, vlaků a metra Station Blaak. Pokud si chcete prohlédnout rotterdamský přístav, navštivte přístaviště lodí SPIDO. Za uměním se můžete vypravit do rotterdamského uměleckého muzea Boijmans van Beuningen, kde se můžete kochat obrazy, kresbami a grafikami od známých umělců. Pokud vám zbude ještě chvilka volna, navštivte zoologickou zahradu Blijdorp, která patří k předním světovým zoo.
Leeuwarden
Město je správním střediskem provincie Friesland a také jeho důležitým dopravním uzlem. Kolem města začala vyrůstat moderní zástavba, ale centrum je tvořeno historickými budovami, které jsou obklopeny grachtem. Na náměstí stojí justiční budova s mohutnými sloupy. V centru města najdeme také honosnou budovu městské váhy, kde dnes sídlí restaurace. V bývalém sídle princezny Marie Luisy se nachází významné specializované muzeum keramiky v Nizozemsku, kde jsou vystaveny sbírky keramiky a porcelánu. Nejcennější je sbírka nizozemské secesní keramiky. Vzácná je také fríská keramika a sbírka asijského porcelánu. V nedaleké vesnici Kleine Wielen můžete navštívit vydří park Agua Lutra umístěný v přírodním a rekreačním parku.
Arnhem
Hlavní město provincie Gelderland na východě Nizozemska a protéká jím řeka Rýn. Je to živé a dynamicky se rozvíjející město, jehož návštěva může být příjemným zpestřením pobytu v Nizozemsku. V jeho centru najdeme staré město obklopené dvěma rameny Rýna a dá se bez problémů obejít za hodinu a půl. V posledních letech se město stalo vyhledávaným mladými lidmi, zejména kvůli dostupnosti marihuany a hašiše. Důležitou památkou na boje během druhé světové války se stal Obloukový most přes řeku Nederrijn, kde najdeme dvě pamětní tabule. Ve středu starého města se rozkládá náměstí Korenmarkt, na kterém stojí gotický kostel Eusebius Kerk. Zajímavý je především zvonicí se zvonkohrou, která je největší v Evropě. Ze 73 metrů vysoké vyhlídkové plošiny Belvedere je možno shlédnout celé město jako na dlani. Město se právem pyšní titulem „Zelené město“, protože se kolem něj rozkládají nádherné městské parky a největší národní park v obvodu města. V roce 1923 v Arnhemu vznikla zoologická zahrada, která zaujímá plochu 18 hektarů a je pověstná zejména tím, že prosazuje moderní trendy v péči o zvířata. Za návštěvu stojí také skanzen, který se návštěvníkům snaží představit život v Nizozemsku od minulosti až po současnost.
Het National Park de Hoge Veluwe
Národní park Hoge Veluwe je pro turisty mimořádně přitažlivý.na rozloze 5 500 hektarů je kolem 42 km cyklistických cest, které si návštěvníci mohou projet na vypůjčených kolech. Park je také jedinečný svým neobvyklým přírodním rázem s rašeliništi. Vydat se zde můžete na tři naučné okruhy: „Sochy v krajině“, „Vznik krajiny“ a „Cyklistická Rallye“. Nejlepší je spojit návštěvu parku s prohlídkou muzea Kröller-Müller, které je významnou uměleckou nizozemskou galerií. Je zde uchována rozsáhlá sbírka obrazů od Vincenta van Gogha a mnoha dalších významných umělců.
Groningen
Univerzitní město Groningen je správním střediskem stejnojmenné provincie, která je nejsevernější v Nizozemsku. Ve městě najdeme mnoho obdivuhodných historických i moderních budov. Mezi místní zajímavosti patří moderní Groningenské muzeum, kde jsou vystaveny sbírky archeologické, řemeslné, orientálního porcelánu i klasického středověkého umění. Muzeum je vystavěno na umělém ostrově a je zapuštěno v řece, takže při pohledu z okna máte vodu na úrovni ramen. Dominantou města je však věž zvaná Martinitoren měřící 97 metrů a ze které je nádherný výhled na celé město. Byla vystavěna v roce 1496 a je na ní umístěno 49 zvonů zvonkohry. Abyste se dostali až nahoru, musíte překonat úctyhodných 370 schodů. Kolem ní se rozprostírá příjemný a udržovaný park plný květin a soch z živého plotu. Zajímavá je také neoklasicistní budova radnice na náměstí Grote Markt, za kterou je schovaná renesanční budova „Staré písárny“ z roku 1635. Navštívit můžete také palác Prinsenhof, jehož zahrady vybízejí k odpočinku a relaxaci.
Maastricht
Maastricht je město, které řadíme mezi nejstarší v Nizozemsku. Bylo založeno Římany již před dvěma tisíci lety na obou březích řeky Maasy. Ve městě najdeme 1450 chráněných památek. Historický střed města tvoří náměstí Vrijthof s bazilikou sv. Serváce. Tato bazilika patří mezi nejstarší kostely v Nizozemsku. Dnes ve městě sídlí množství mezinárodních organizací a konají se zde mezinárodní konference. Dokonce se zde i dvakrát konal vrcholný summit představitelů Evropské unie.
Naarden
Toto malé městečko leží asi 15 km od hlavního města Amsterdamu. Pro obyvatele České republiky je neodmyslitelně spjato s osobností „učitele národů“ Jana Ámose Komenského, který zemřel v roce 1670 v Amsterdamu a v Naardenu byl pochován. Město Naarden je bývalá pevnost, kterou nechal vybudovat slavný francouzský stavitel Vauban. Stavba je klasického hvězdicového stylu s vnitřním jádrem, hradbami, valy a vodním příkopem. V pevnosti je umístěno NederlandsVestingsmuseum. Památky, které zde najdeme jsou většinou spojeny s Janem Ámosem Komenským. Například u hlavního kostela byla vztyčena jeho socha a 300 metrů za kostelem v Kerkstraat 33 stojí valonská kaple s hrobem a muzeem, které se zabývá jeho životem a dílem.
Haarlem
Haarlem je jedno z desíti největších měst v Nizozemsku, správním centrem provincie Noord-Holland, středisko polygrafického a farmaceutického průmyslu. Nejvýznamnější památkou je gotický kostel Sint Bravo z režného zdiva. Další významnou stavbou je také městská radnice, jejíž základy byly položeny již ve 13. století. Pokud město navštívíte, neměli byste si nechat ujít procházku podél břehu řeky Spaarne a Bakenessergrachtu, kterou lemují krásné štítové budovy. Přes řeku Spaarne vede také zvedací most Gravestenenburg. Pokud jej přejdeme, dostaneme se na druhou stranu ke gotické Amsterdamské bráně, která byla kdysi součástí městských hradeb. Dalším turistickým lákadlem je významná nizozemská umělecká galerie v muzeu malíře a portrétisty Franse Halse.
Utrecht
Město Utrecht je od dávných dob důležitým dopravním centrem Nizozemska. Ve středu Utrechtu sídlí největší nizozemská univerzita založená roku 1633, kterou navštěvuje kolem 59 tisíc studentů. Za univerzitou stojí papežský palác, který nechal vybudovat papež Hadrián VI. Celé staré město je obklopeno bývalým obranným příkopem Stadsbuitengrachtem. Na náměstí Domplein stojí gotická katedrála ze 13. století se 112 metrů vysokou věží, která je nejvyšší v Nizozemsku. Pokud byste chtěli vystoupat až nahoru, museli byste zdolat 465 schodů. Mezi další světské stavby ve městě patří kostel Januskerk, Catarijnhekerk, Pieterskerk a Buurkerk. Ve městě je možné navštívit také muzeum se sbírkami středověkého nizozemského umění nebo Muzeum železnic.
Delft
Město Delft patří mezi vyhledávané turistické cíle, jelikož má krásnou architekturu a dýchne ne vás typickou nizozemskou atmosférou. Proslavilo se také výrobou zdejší delftské keramiky, která se stala klasickým holandským suvenýrem a koupíme ji ve specializovaných reprezentačních prodejnách. Navštívit můžete také některou z továren, například Atelier de Candelaar, továrnu De Delftse Pauw či 350 let starou Koninklijke Porceleyne Fles. Ve středu města se rozkládá malé náměstí zvané Markt, nad kterým se vypíná věž kostela Nieuwe Kerk. Na protější straně můžeme vidět renesanční radnici z roku 1618. Ve městě najdeme palác Prinsenhof, ve kterém sídlí městské muzeum s množstvím obrazů a historických exponátů.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko