Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zoologická zahrada Apenheul

Zoologická zahrada Apenheul v nizozemské provincii Gelderland byla otevřena v roce 1971 jako první zahrada, v níž se mohou volně pohybovat primáti. Samotný název Apenheul se dá přeložit jako „opičí útočiště“. Zoo najdete v přírodním parku Berg en Bos u města Apeldoorn.

Apenheul byl v 60. letech 20. století navržen fotografem Wimem Magerem, který sám vlastnil několik opic a byl přesvědčen, že mohou žít v přírodním lesnatém prostředí po boku lidí. Původními obyvateli zoologické zahrady byli chápani vlnatí a několik dalších druhů, ale v roce 1976 byly do parku umístěny gorily. První gorilí mládě se narodilo o tři roky později. V první polovině 90. let žily v Apenheulu dvě gorilí skupiny, vedené samci Bongem a Kibabuem. V roce 1996 byla Kibabuova skupina přemístěna do ZOO Taronga v australském Sydney a jejich místo v Apenheulu zaujala skupina primátů bonobo. V roce 1999 přišli do zdejší zoologické zahrady ještě orangutani.

Skupina gorilího samce Bonga se úspěšně rozrůstala až do jeho náhlé smrti v roce 2005. Bongo byl otcem celkem 27 mláďat, několik jeho dětí dodnes žije v Apenheulu, mnoho dalších potomků však bylo přestěhováno do zoologických zahrad po celém světě. Na Bongovo místo poté nastoupil samec Jambo, který se narodil v Zoo v Krefeldu. Ten se zatím stal otcem čtyř mláďat. Pokud se chcete s gorilami setkat a poznat je blíže, nejlepší příležitost k tomu máte během představení v Bongo aréně. Třikrát denně zde ošetřovatelé představují gorily návštěvníkům během jejich krmení. Účast goril na tomto představení není povinná, takže pokud nechtějí, nemusí se přijít představit. Většina z nich si však dobré jídlo nenechá ujít.

V současnosti chovají v Apenheulu téměř 40 druhů primátů, také několik druhů malých savců, kapybary, papoušky a ptáky hokko. Volně se však pohybují jen opice, které nejsou pro lidi nebezpečné. Nebezpečné druhy jsou samozřejmě ve výbězích. Všechny skupiny lidoopů a ostatních opic mají velmi prostorné výběhy, takže mají spoustu možností ukrývat se před návštěvníky. Apenheul je tak ideálním místem také pro primáty chované v zajetí.

Jelikož si volně pobíhající opičky už na návštěvníky zvykly, musí se u vchodu provádět opatření, aby nemohly vykrádat lidem tašky a zavazadla. Ty je nutné odložit do úschovny, nebo je možné si půjčit zabezpečené sáčky, které všetečné opičí tlapky neotevřou. Volný pobyt v přírodě opicím vyhovuje, v Apenheulu se jim vede dobře a úspěšně se zde rozmnožují. Apenheul se stal populárním nejen mezi návštěvníky, ale také mezi primatology, což postupně vedlo k jeho dalšímu rozšiřování. Okolní lesní park Berg en Bos je otevřen o hodinu déle než zoologická zahrada a platí do něj stejná vstupenka.

- jap -

Předchozí čláky z Nizozemí:
Alkmaar
Waddenzee
Národní park De Hoge Veluwe
Fríské ostrovy – turistický ráj Severního moře
Proměny Utrechtu

Článek byl zobrazen 4 995 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko