Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Amsterdam

Mnozí považují Amsterdam za jedno z nejkouzelnějších měst na světě. Malebná nizozemská metropole ležící na řece Amstel je proslulá svými kanály, galeriemi s obrazy nejslavnějších mistrů a také kosmopolitní atmosférou. Díky mnoha unikátním památkám patří mezi nejpřitažlivější turistické cíle Evropy.

Amsterdam je často přirovnáván k italským Benátkám a není se čemu divit. Množství kanálů, které město protínají, mu dodávají originální atmosféru, kterou zažijete právě v Benátkách. Město bylo vybudováno na rovině a vodou je rozděleno na 90 ostrovů, protíná jej 160 grachtů (úzkých vodních kanálů), přes které se klene asi 1400 mostů a lávek. Grachty byly budovány v 17. století a jejich celková délka dnes činí cca 80 km. Během romantické projížďky po kanálech se můžete kochat krásnými historickými domy a alejemi stromů. Amsterdam však neláká návštěvníky jen na památky a umělecká díla, lidé milují také zdejší rušný život a pohodovou atmosféru.

Přestože je Amsterdam poměrně hustě osídlen, v metropoli žije okolo 800 tisíc obyvatel, je plný zeleně. Vzhledem k tomu, že se většina obyvatel městem pohybuje na kole, není zde znečištěné ovzduší. Návštěvníci se tak mohou seznamovat s městem během příjemných procházek, nebo projížděk na kole. Amsterdam nabízí spoustu míst, která stojí za vidění.

Historie města sahá do období kolem roku 1000, první písemná zmínka však pochází z druhé poloviny 13. století. Ve středověku byly na obou březích řeky Amstel vystavěny ochranné hráze bránící před povodněmi. Říkalo se jim „damy“ a po nich bylo město vlastně pojmenováno. Původní název zněl Amstel Dam, později se přešlo k současnému pojmenování Amsterdam. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 17. století, které je označováno za zlatou éru Amsterdamu.

V historickém centru města se rozkládá náměstí Dam s honosnými správními budovami, mezi nimiž vyniká Královský palác ze 17. století. Krásně zvenčí i zevnitř zdobený palác je oficiálním sídlem nizozemského krále. Na náměstí stojí také Nový kostel, v němž jsou korunováni nizozemští králové a královny. Další zajímavou stavbou je Národní památník, který byl vztyčen po druhé světové válce.


Foto: Rijksmuseum

Pěší zónu zdobí Dvůr bekyní, který v minulosti sloužil jako prostory pro ženský klášter. Dvůr obklopuje asi čtyřicítka domků, které jsou upomínkou na život v dávných dobách a celý komplex pocházející z poloviny 14. století je jedinečnou ukázkou nizozemské architektury. Kdo má rád umění, musí navštívit Rijksmuseum, které je největším a nejnavštěvovanějším v zemi. Opatruje obrazy slavných nizozemských mistrů, k vidění je zde dokonce i slavný Rembrandtův obraz Noční hlídka. V Amsterodamu je však ukryto ještě jedno významné muzeum a to muzeum Vincenta van Gogha vystavující asi 200 maleb a 500 jeho kreseb. Prohlédnout si můžete Slunečnice, Cypřiše, Pokoj v Arles, portréty Dr. Gacheta, otce Tanguye nebo četné autoportréty.

V Amsterdamu se můžete vydat na prohlídku spousty dalších atraktivních muzeí, jako je třeba Amsterdamské historické muzeum, Městské muzeum moderního umění, Námořní muzeum, Muzeum Madame Tussaud´s nebo mladou generací velice oblíbené Muzeum hašiše a marihuany. K návštěvě lákají také zdejší brusírny diamantů, nejproslulejší je Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij, brousila největší nalezených diamantů na světě určené pro britskou královskou rodinu.

Při procházce amsterdamskými ulicemi můžete narazit na četné měšťanské domy a měšťanský palác z konce 18. století. U turistů je nejoblíbenější uzoučký dům nedaleko Hlavního nádraží na grachtu Singel, jehož fasáda je široká sotva několik metrů. Zahraničním návštěvníkům je známá také Čtvrť červených luceren, která se v minulosti nechvalně proslavila jako centrum prostituce a drog. Také dnes jsou ve výlohách místo zboží polonahé dívky a najdete zde také velkou koncentraci sexshopů. Tato čtvrť je dnes velkou turistickou atrakcí. Pokud toužíte okusit bujarý noční život, zavítejte na náměstí Leidseplein, které lemováno restauracemi, bary, coffeeshopy, v nichž je povolen prodej a konzumace lehkých drog. Nachází se zde také dva největší hudební kluby – Melkweg a Paradiso.

Až si budete chtít oddychnout od památek a života v centru města, vydejte se do zoologické nebo botanické zahrady. Možná vás upoutá také moderní stavba s názvem NEMO, které slouží jako středisko vědy a techniky. Amsterdam je velmi kosmopolitní metropole, kde se setkává mnoho světových kultur. Místní obyvatelé jsou však velmi milí, vstřícní a pohostinní, navíc umí dobře anglicky a s cizinci se rádi dají do řeči.

Eurovíkendy: Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu

Eurovíkendy: Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu

Amsterdam, hlavní město rovinatého Nizozemska, patří k nejkouzelnějším městům na světě. Tato malebná metropole, kterou protíná řeka Amstel, se díky mnoha unikátním památkám a jedinečné kosmopolitní atmosféře řadí mezi nejnavštěvovanější evropské destinace v rámci eurovíkendů. Díky svým kanálům je často Amsterdam přirovnáván k italským Benátkám.

celý článek

 

Amsterdam - holandské Benátky

Amsterdam - holandské Benátky

K italským Benátkám bývá často přirovnáváno hlavní město Nizozemska, které je protkáno řadou kanálů, jež vytvořili lidé na řece Amstel. Kosmopolitní Amsterdam ležící pod úrovní mořské hladiny je se svými unikátními památkami v současné době jedním z nejpřitažlivějších turistických cílů Evropy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2023

Zájezd do Mexika - velký okruhPoznávací zájezd zahrnuje prohlídku toho nejlepšího, co může Mexiko nabídnout, i all-inclusive pobyt u moře. V ceně všechny vstupy na výlety včetně projížděk lodí v Mexico-City a kaňonu Sumidero. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko