Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Deventer – středověké centrum obchodu

Na východě Nizozemí se rozkládá starobylé město Deventer, které se pyšní zachovalým historickým jádrem. Leží na rýnském rameni Ijssel a je z turistického hlediska velmi zajímavé. V roce 1999 byl Deventer sloučen se čtyřmi okolními vesnicemi a tak se počet jeho obyvatel vyšplhal na 90 tisíc.

První písemná zmínka o Deventeru pochází z 6. století, tehdy však nesl latinské jméno Daventria. Ve století třináctém se stal členem spolku německých hanzovních měst, díky čemuž výrazně zbohatnul. Patřil k nejbohatším městům provincie Overijssel a v dobách své největší slávy bylo město dokonce větší než Amsterdam. Ve středověku byl Deventer významným centrem obchodu, přicházeli sem kupci z nejrůznějších koutů Evropy. Lákaly je sem slavné městské trhy, které se zde pravidelně konaly. 


Foto: Deventer

V období středověku vzniklo vnitřní město, v němž jsou dodnes k vidění stavby připomínající slavné období hanzy. Jde například o dům „U Tří sleďů“ (De Drie Haringen), v němž se dnes nachází Muzeum hraček. Deventer byl v minulosti obehnán hradbami, ty však byly nakonec zrušeny a na jejich místě vznikly městské sady. I přesto si staré město dokázalo uchovat nedotčenou středověkou síť ulic a uliček. Staré město není nijak rozlehlé a má tvar oválu. Deventer prošel ve 20. století obsáhlou rekonstrukcí, restaurovány byly stovky památek. Podobně jako jiná nizozemská města, která měla pevnostní charakter, je i Deventer obklopen grachtem v podobě hvězdy. Za tímto městským grachtem se nachází vlakové a autobusové nádraží, k němuž je možné se dostat přes most. 

Při procházce městem můžete obdivovat řadu velmi zachovalých památek. Okolo kostela Bergkerk (Kostel na kopečku), jehož základem je románská bazilika s pozdně románskou věží, se rozkládá velmi zachovalá historická městská čtvrť Bergwartier. Střed Deventeru tvoří náměstí Brink (Náves) lemované několika pozoruhodnými domy. Mezi nimi vyniká budova městské váhy Waag z roku 1528, která dnes slouží jako prostory pro Městské muzeum. Najdete zde také budovu radnice Stadhuis nebo dům, kde sídlila zemská správa Landhuis.


Foto: typický holandský větrný mlýn v Deventeru

Krásná je také stará čtvrť Noordenbergwartier či kostel Broederenkerk. Na náměstí Grote Kerkhof stojí kostel Grote Kerk s románskou kryptou, který ukrývá barokní varhany. Věž kostela je nepřehlédnutelnou dominantou města Deventer. K zajímavým památkám města dále patří například Muntentoren (Mincovní věž), peněžní dům Penninckhuis z 16. století, nebo pivovarský cechovní dům Het Brouwershuis ze století sedmnáctého. Když budete v Deventeru, nenechte si ujít ani procházku po zeleném ostrůvku Vogeleiland nebo po březích řeky Ijssel.

Přívozem pro pěší přes řeku Ijssel se dostanete do parku Het Worppantsoen a Ossenwaard. Na stejné straně řeky stojí i starý větrný mlýn De Bolwerksmolen. Deventer však není jen přehlídkou starých historických budov a staveb pamatujících doby dávno minulé, existují zde i moderní stavby. Před několika lety došlo k velkému stavebnímu boomu ve čtvrti Colmschate a v současnosti dochází k rozvoji nové městské čtvrti De Vijfhoek. Také to není tak dávno, co bylo vystavěno nové sportovně – rekreační středisko De Scheg nebo palác kultury De Leeuwenbrug. Mnozí znají Deventer jako místo pořádání jednoho z největších světových knižních veletrhů. Každoročně se koná vždy první neděli v srpnu. 

- jap -

Předchozí čláky z Nizozemí:
Gouda - symbol Holandska 
Větrem bičovaný Scheveningen 
Kampen 
Zwolle 
Zoologická zahrada Apenheul 

Článek byl zobrazen 7 039 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko