Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zierikzee - město lidových slavností

Na nejsevernějším ostrově nizozemské provincie Zeeland nazývaném Schouwen-Duiveland se rozkládá desetitisícové město Zierikzee. Fakt, že bylo město po dlouhou dobu velmi špatně dostupné, mu zajistil zachování velké částí jeho historických památek. V současnosti tak Zierikzee patří mezi chráněné městské celky Nizozemska.

Město bylo vybudováno nedaleko starých přístavů Oude a Nieuwe Haven. Řeka Gouwe, která v minulosti vytvořila přírodní zátoku starého přístavu, však již téměř zmizela. I dnes je však možné si prohlédnout tři impozantní městské brány, které kdysi navazovaly na hradby a doplňovaly je. Jde o bránu Nobelpoort a dvě přístavní brány nacházející se na cestě ke starému a novému přístavu. 

Nejvýraznější dominantou Zierikzee je však úžasná kostelní věž Dikke Torren, jejíž stavba byla zahájena roku 1454, ale věž nakonec nikdy nebyla dokončena.  Přestože věž nemá své původně plánované rozměry, dosahuje i tak úctyhodné výšky a mohutnosti. Její torzo se tyčí do výšky 56 metrů, původním záměrem však bylo vystavět věž vysokou 207 metrů. Dikke Torren měla sloužit jako zvonice staršího kostela Sint Lievenskerk z 12. století, ale ten se nepodařilo dochovat – v roce 1832 nešťastnou náhodou kompletně vyhořel. 


Foto: větrný mlýn v Zierikzee

Pokud vás zajímá námořní historie, neměli byste vynechat návštěvu námořního muzea, které je situováno v bývalém paláci hraběte van Holland. Palác se nazývá Gravensteen a byl vystavěn v 16. století. Ze stejné doby pochází i stará radnice, v níž je dnes umístěno městské muzeum. Při procházce klikatými uličkami starého města si budete připadat, jako byste se vrátili o několik set let zpátky v čase. Všechny uličky a průchody vás nakonec vždy vyvedou k některému z místních přístavů. 

Zierikzee je známé také každoročním pořádáním lidových slavností. Ty se konají jako připomínka na rok 1472, kdy obyvatelé města povstali proti burgundskému vévodovi Karlovi Smělému. Tato událost se významně zapsala do dějin města a dodnes je místními obyvateli oslavována.

- jap - 

Předchozí čláky z Nizozemí
Enkhuizen - malebný přístav 
Deventer - středověké centrum obchodu 
Gouda - symbol Holandska 
Větrem bičovaný Scheveningen 
Kampen 

Článek byl zobrazen 5 115 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko