Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zoologická zahrada Apenheul

Zoologická zahrada Apenheul v nizozemské provincii Gelderland byla otevřena v roce 1971 jako první zahrada, v níž se mohou volně pohybovat primáti. Samotný název Apenheul se dá přeložit jako „opičí útočiště“. Zoo najdete v přírodním parku Berg en Bos u města Apeldoorn.

Apenheul byl v 60. letech 20. století navržen fotografem Wimem Magerem, který sám vlastnil několik opic a byl přesvědčen, že mohou žít v přírodním lesnatém prostředí po boku lidí. Původními obyvateli zoologické zahrady byli chápani vlnatí a několik dalších druhů, ale v roce 1976 byly do parku umístěny gorily. První gorilí mládě se narodilo o tři roky později. V první polovině 90. let žily v Apenheulu dvě gorilí skupiny, vedené samci Bongem a Kibabuem. V roce 1996 byla Kibabuova skupina přemístěna do ZOO Taronga v australském Sydney a jejich místo v Apenheulu zaujala skupina primátů bonobo. V roce 1999 přišli do zdejší zoologické zahrady ještě orangutani.

Skupina gorilího samce Bonga se úspěšně rozrůstala až do jeho náhlé smrti v roce 2005. Bongo byl otcem celkem 27 mláďat, několik jeho dětí dodnes žije v Apenheulu, mnoho dalších potomků však bylo přestěhováno do zoologických zahrad po celém světě. Na Bongovo místo poté nastoupil samec Jambo, který se narodil v Zoo v Krefeldu. Ten se zatím stal otcem čtyř mláďat. Pokud se chcete s gorilami setkat a poznat je blíže, nejlepší příležitost k tomu máte během představení v Bongo aréně. Třikrát denně zde ošetřovatelé představují gorily návštěvníkům během jejich krmení. Účast goril na tomto představení není povinná, takže pokud nechtějí, nemusí se přijít představit. Většina z nich si však dobré jídlo nenechá ujít.

V současnosti chovají v Apenheulu téměř 40 druhů primátů, také několik druhů malých savců, kapybary, papoušky a ptáky hokko. Volně se však pohybují jen opice, které nejsou pro lidi nebezpečné. Nebezpečné druhy jsou samozřejmě ve výbězích. Všechny skupiny lidoopů a ostatních opic mají velmi prostorné výběhy, takže mají spoustu možností ukrývat se před návštěvníky. Apenheul je tak ideálním místem také pro primáty chované v zajetí.

Jelikož si volně pobíhající opičky už na návštěvníky zvykly, musí se u vchodu provádět opatření, aby nemohly vykrádat lidem tašky a zavazadla. Ty je nutné odložit do úschovny, nebo je možné si půjčit zabezpečené sáčky, které všetečné opičí tlapky neotevřou. Volný pobyt v přírodě opicím vyhovuje, v Apenheulu se jim vede dobře a úspěšně se zde rozmnožují. Apenheul se stal populárním nejen mezi návštěvníky, ale také mezi primatology, což postupně vedlo k jeho dalšímu rozšiřování. Okolní lesní park Berg en Bos je otevřen o hodinu déle než zoologická zahrada a platí do něj stejná vstupenka.

- jap -

Předchozí čláky z Nizozemí:
Alkmaar
Waddenzee
Národní park De Hoge Veluwe
Fríské ostrovy – turistický ráj Severního moře
Proměny Utrechtu

Článek byl zobrazen 5 823 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko