Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kampen - s vůní hnoje

Na levém břehu rýnského ramene IJssel se v holandské provincii Overijssel rozkládá město Kampen, které proslavila především protestantská teologická univerzita. Město se však pyšní také bohatou hanzovní minulostí. V současnosti zde žije okolo 33 tisíc obyvatel a malebnost Kampenu dodávají tři městské brány.

Kampen je se Zwolle, které je hlavním městem provincie, spojeno silnicí, jež pokračuje dále na sever do Emmeloordu. Mezi městy vede také 12 km dlouhá lokální železnice, která protíná typickou holandskou krajinu. Výhled na nekonečné pláně přerušují sem tam jen stromy a větrné elektrárny. Nebýt jich, tak by snad bylo možné dohlédnout až do Amsterodamu. Na pastvinách se potulují přežvykující krávy, bílé ovce a ve vzduchu je cítit „vůně“ hnoje.

Z nádraží se do centra města dostanete po zvedacím mostě klenoucím se přes řeku IJssel, který má neobvyklou konstrukci. Prostřední část mostu se zvedá vodorovně jako celek pomocí čtyř obrovských, zlatě nabarvených převodových kol. Velmi zajímavé je sledovat průjezd velkého plavidla pod mostem.

K nejvýznamnějším památkám města patří městské brány, které jsou pozůstatky bývalých hradeb. Velmi ceněnou stavbou je kostel Bovenkerk ze 14. století, věž Nieuwe Toren ze 17. století a městská radnice s překrásným zdobeným průčelím. Za mostem můžete navštívit malý přístav nebo si projít okolní romantické uličky. Za kanálem Burgel byste se ulicí Broederstraat dostali ke krásné bráně Broederspoort pocházející z 15. století. Od ní je to asi 400 metrů ke druhé gotické bráně Cellebroederspoort.

Přes Burgelgracht se dostanete ke kostelu Bovenkerk, jež byl vystavěn ve 14. století z cihel a vzácného dovezeného kamene. Jelikož jde o protestantský kostel, není jeho interiér příliš zdobný a zajímavý. Za kostelem se rozprostírá Koornmarkt neboli Obilné náměstí, na němž stojí budova věhlasné protestantské teologické fakulty. O něco dále narazíte na tzv. Obilnou bránu se dvěma mohutnými válcovitými věžemi, která v minulosti chránila přístup do města z nábřeží.

Kampen se proslavil rovněž výrobou doutníků, o čemž svědčí malé muzeum Kamper Tabak Museum situované na náměstí Botermarkt. Pro turisty je však muzeum přístupné jen po předchozí domluvě. Od kostela vede zpět k mostu poměrně živá hlavní obchodní ulice, která utichá s úderem půl sedmé večer, kdy se obchody zavírají. Do té doby na ní však můžete nakupovat všelijaké suvenýry, oblečení, potraviny nebo posedět v některé z restaurací.

- jap -

Předchozí čláky z Nizozemí:
Zwolle
Zoologická zahrada Apenheul
Alkmaar
Waddenzee
Národní park De Hoge Veluwe

Článek byl zobrazen 6 544 krát.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko