Nizozemsko - lokality a destinace
Součástí Nizozemského království bylo až donedávna souostroví Nizozemské Antily v Karibském moři, které však 10. října roku 2010 přestalo oficiálně existovat. V 17. století bylo celkem 5 ostrovů obsazeno Nizozemskem. Tři z nich (Saba, Sint Eustatius a Bonaire) se staly plně integrovanou součástí Nizozemska a dva (Curaçao a Sint Maarten) zase nezávislými státy v rámci nizozemské monarchie.
Přestože Nizozemské Antily jako stát už formálně neexistují, používá se toto slovní spojení stále k souhrnnému označení všech ostrovů v Karibiku, které spadají pod nizozemskou korunu. Nizozemské Antily patřící pod souostroví Malé Antily jsou tvořeny dvěma skupinami ostrovů, které jsou od sebe vzdáleny asi 800 kilometrů. Severně od břehů Venezuely se nachází ostrovy Bonaire a Curacao, které vytvářejí jižní skupinu tzv. Závětrných ostrovů. Východně od ostrova Portoriko jsou rozesety menší ostrovy Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten (pouze jeho jižní část je nizozemská, severní patří Francii), jež dohromady tvoří severní Závětrné ostrovy. Na ostrovech o rozloze 800 km2 (s Arubou 980 km2) nyní žije téměř 200 tisíc obyvatel.
Ostrovy Nizozemských Antil byly objevovány postupně v 15. a 16. století. V roce 1527 se staly součástí španělského koloniálního panství. Nizozemci je obsadili ve 30. letech 17. století a roku 1886 se staly nizozemskou korunní kolonií, která byla nakonec roku 1948 přejmenována na Nizozemské Antily. V roce 1954 se ostrovy staly součástí Nizozemského království s vlastní vnitřní autonomní. Až do roku 1986 byl členem Nizozemských Antil také ostrov Aruba, který se však stal rovnoprávnou součástí nizozemské koruny a samostatnou zemí. Až do roku 1986 bylo na vlajce i znaku Nizozemských Antil šest hvězd, které představovaly šest ostrovů, po oddělení Aruby je na vlajce a znaku hvězd jen pět. V současnosti jsou ostrovy považovány za tzv. daňové ráje a jejich ekonomika je založena především na turistickém ruchu, finančnictví a rybolovu.
Nizozemské království je v současnosti tvořeno 4 zeměmi – evropským Nizozemskem, Arubou, Sint Maartenem a Curaçaem. Ostrovy Bonaire, Saba a Sint Eustatius dnes již spadají přímo pod pevninské Nizozemsko, staly se jeho integrovanou částí na úrovni okresů a jsou jakýmsi „zvláštním správním obvodem“. Často jsou označovány za „Nizozemský Karibik“ a jejich obyvatelé dnes mohou volit v nizozemských parlamentních volbách. Nejpoužívanější měnou zůstává americký dolar. Další dva ostrovy Curaçao a Sint Maarten mají zase svého premiéra, vládu, parlament a nadále se na nich užívá vlastní měna, kterou je gulden Nizozemských Antil (ANG), pevně svázaný s americkým dolarem.
Ostrovy Aruba, Bonaire a Curaçao jsou vápencové a mají mírně zvlněný povrch. Jejich vegetace je poměrně chudá, často se vyskytují kaktusy a sukulenty. Oproti tomu ostrovy Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten mají sopečný původ a jsou až 860 metrů vysoké. Na ostrově Saba se dokonce nachází nejvyšší vrchol celého Nizozemského království. Jde o horu Scenery dosahující nadmořské výšky 877 metrů. Tyto ostrovy jsou sice menší, ale velmi rozmanité, mají členité pobřeží, jsou porostlé tropickou vegetací a nabízí nádherný výhled na okolní ostrovy Malých Antil. Průměrná roční teplota na ostrovech se pohybuje okolo 27 stupňů Celsia.
Nizozemsko, které je někdy nepřesně označováno Nizozemí nebo Holandsko je jednou ze čtyř zemí Nizozemského království. V minulosti si tato země prošla těžkými nepokoji, ale v dobách kolonizace patřila mezi evropské velmoci. Ekonomika Nizozemska v současnosti patří k nejrozvinutějším na světě a země se může pochlubit vysokou životní úrovní obyvatel.
Nizozemsko se z části rozkládá u pobřeží Severního moře, ale převážná část leží na pomezí střední a západní Evropy. Země je často nesprávně označována za Nizozemí, ale takto se v minulosti nazývalo území odpovídající celému dnešnímu Beneluxu. Ještě častěji se můžeme setkat s názvem Holandsko. Takto se však ve skutečnosti nazývají pouhé dvě z celkem dvanácti nizozemských provincií. S rozlohou 41 526 kilometrů čtverečních je Nizozemsko jedním z nejmenších evropských států.
Nizozemsko, oficiálním názvem Nizozemské království (Koninkrijk der Nederlanden) netvoří pouze pevninské území v Evropě, ale také karibský ostrov Aruba a několik ostrovů v Nizozemských Antilách. Každý z členů tohoto království má vlastní vládu i premiéra, ale všechny uznávají společnou hlavu státu, kterou je od roku 1980 královna Beatrix. Konstituční monarchie se opírá o dvoukomorový parlament. Nizozemsko bylo v 50. letech 20. století jedním ze zakládajících členů Evropského hospodářského společenství, dnes je členem NATO, OSN a Evropské unie – oficiální měnou je tedy euro. Co se ekonomiky týče, nejvýznamnějšími odvětvími jsou potravinářství, strojírenství a chemický průmysl. Významné je také zpracování ropy, hlavní rafinerie leží poblíž Rotterdamu v Severním moři.
Hustota osídlení je poměrně vysoká, na jeden kilometr čtvereční připadá bezmála 500 obyvatel, což řadí zemi na patnácté místo ve světě. Úředním jazykem je nizozemština, ale v severní provincii Frísko se používá fríština, která je blízká angličtině. Na Nizozemských ostrovech v Karibiku se používá jazyk papiamento, jehož základ je v románských jazycích a byl také ovlivněn řečí kolonizátorů. Kolem 42 % obyvatel Nizozemska jsou ateisté, polovinu všech věřících pak tvoří římští katolíci a protestanti. Najdeme zde samozřejmě také vyznavače islámu a jiných náboženství.
Pro Nizozemsko je typická rovinatá krajina, nejvyšším bodem země je cca 300 metrů vysoký kopec Vaalserberg. Celá jedna čtvrtina území Nizozemska dokonce leží pod úrovní moře. V této oblasti najdete tzv. watty, což jsou rozsáhlé plošiny pravidelně zaplavované přílivem. S pomocí písečných valů, hrází a přesypů se pomalu daří tato místa odvodňovat, čímž dochází ke vzniku suchozemských poldrů. V Nizozemsku panuje vlhké a chladné podnebí, které má oceánský charakter. Roční úhrn srážek je poměrně vysoký, stejně tak jako počet silných bouří, které mají za následek ničivé povodně.
V důsledku toto, že je země v podstatě jedna velká rovina a nevyskytují se na ní žádné přírodní překážky v podobě hor, prohání se tudy téměř bez ustání dosti silný vítr. Pokud zažijete v Nizozemsku bezvětří, věřte, že jste se trefili do jednoho z mála dnů v roce, kdy k tomu dochází. Těchto přírodních podmínek zdejší obyvatelé využívali již odpradávna. Začali stavět větrné mlýny, které zdobí zdejší krajinu dodnes. Po celé zemi jsou jich rozesety stovky a patří k neodmyslitelným symbolům Nizozemska. V minulosti se používaly především k mletí obilí a vysoušení půdy, dnes už jsou ve většině případů pouze turistickou atrakcí. Ve velké míře jsou nahrazovány větrnými elektrárnami.
Dalším typickým znakem země jsou tulipány, Nizozemsko se podílí 60% na celkové světové produkci květin a je třetím největším vývozcem zemědělských produktů. Pokud patříte mezi milovníky květin, můžete navštívit zdejší květinové burzy a zakoupit libovolný počet tulipánových cibulek. Nizozemci však nevynikají jen pěstitelstvím, řadí se také mezi největší světové producenty mléka a mléčných výrobků. Jejich chutné a kvalitní sýry mají dlouholetou tradici a jsou mezinárodně proslulé. V zemi se pravidelně konají sýrové trhy, jež se těší velké oblibě jak u místních, tak i zahraničních návštěvníků.
Nizozemsko je velmi bohaté na památky. Můžete v něm najít spousty muzeí, galerií, ale také zámky, hrady a církevní památky. Hlavním a zároveň největším městem Nizozemska je Amsterdam, kde žije přibližně 800 tisíc obyvatel. Metropole je centrem vzdělávání, kultury i zábavy. Amsterdamem protéká řeka Amstel, která v něm vytváří hustou síť vodních kanálů – grachtů. K tradičním dopravním prostředkům patří jízdní kola, proto je zdejší ovzduší na hlavní město jen málo znečistěné. Amsterdam je v současnosti jednou z nejnavštěvovanějších evropských metropolí. Turisty sem lákají nejen plavby loděmi na grachtech, ale také četná muzea a galerie vystavující díla opravdových mistrů, i četné památky rozeseté po městě. Mnozí návštěvníci vyhledávají Amsterdam také kvůli takzvaným coffee shopům, ve kterých je tolerován prodej a konzumace lehkých drog. Oblíbenou zastávkou mnoha turistů je také Wallen – čtvrť červených luceren, kde je velká koncentrace prostitutek a sexshopů.
Při cestě do Nizozemí byste určitě neměli vynechat návštěvu Rotterdamu, který je jedním z největších přístavů na světě. Město vyniká moderní architekturou, je plné betonových budov s prosklenými fasádami, které však kontrastují se starou zástavbou. Významnou historickou památkou je kostel sv. Vavřince, který je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Chybět by ve vašem itineráři neměla ani prohlídka Den Haagu, třetího největšího města v zemi, v němž sídlí parlament, vláda i celá královská rodina. Z menších měst stojí za návštěvu třeba Arnhem, nejstarší nizozemské město Maastricht nebo fríský Leeuwarden. Milovníci přírody pak jistě ocení výlet do národního parku Het National Park de Hoge Veluwe, který je jedinečný svým neobvyklým přírodním rázem s rašeliništi.
Jednou z mimořádně zajímavých atrakcí města Den Haag je Madurodam, což je park se zmenšeninami slavných pamětihodností a pozoruhodností celého Nizozemského království. Jak hlásá reklamní slogan, můžete zde poznat celé Holandsko v jediném městě. Na ploše 62 626 metrů čtverečních jsou k vidění známé stavby v poměru 1:25.
K italským Benátkám bývá často přirovnáváno hlavní město Nizozemska, které je protkáno řadou kanálů, jež vytvořili lidé na řece Amstel. Kosmopolitní Amsterdam ležící pod úrovní mořské hladiny je se svými unikátními památkami v současné době jedním z nejpřitažlivějších turistických cílů Evropy.
Při procházce ulicemi Rotterdamu míjíte lidi nejrůznějších barev pleti, bolí vás za krkem z neustálého koukání na všudypřítomné mrakodrapy a na jídlo vás lákají četné fast foody typu McDonald´s. Člověk si tak připadá, jako by se ocitl v New Yorku, nebo jiném americkém velkoměstě. Ale kdepak – jsme stále v Evropě, v nizozemském Rotterdamu.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko